AR MINIMALISTAI TIK APIE RŪBUS?

Ar minimalistai tik apie rūbus?

Turbūt ne vienam skaitančiam minimalistai.lt iškilo klausimai: čia tik apie spintą? O kam man minimalistinė spinta?

Bet mes ne tik apie rūbus. Garderobo pertvarkymas jūsų gyvenimo nepakeis. Lygiai kaip ir drabužių kiekis spintoje. Savo gyvenimą keiti pats. Nes gyvenimas ne apie daiktus. Jei būtų apie juos, laimę taip lengvai galėtum įsigyti. Visgi, gyvenimas – tarp daiktų. Bet kiek ir kokių sprendžiame patys. Pasirinkdamas minimalistinį gyvenimo būdą, kad ir pradėjęs nuo spintos, keiti ne tik save, bet ir savo aplinką. Keiti požiūrį į rytojų. Nes rytojus negali būti apie vartojimą, rytojus apie sąmoningumą. Vietoje kaltinimų, kaip kiti kažką padarė arba ko nepadarė, minimalistai veiksmų imasi patys. Per save į aplinką.

Tad ką gali laimėti pakeitęs požiūrį į daiktus ir į savo spintą?

7 minimalisto požiūriai:

 1. Požiūris į moterį ir į jos garderobą. XIX amžiuje moterys keliavo su palyda, nes keliauti vienoms būtų buvę ne tik nesaugu, bet ir nepadoru, lygiai kaip ir leistis į išvyką tik su rankiniu bagažu. Šiandien, prabėgus daugiau nei šimtui metų, moterys keliauja vienos ir dažnai tik su rankiniu bagažu. Šiandien ir moterų spintų dydžiai pasikeitę. Gali būti pasikeitę. Nes šiandien kiekvienas individas sprendžia kiek ir kokių drabužių jam reikia. Šiandien tu gali klausytis patarimų, kaip be dvidešimties porų batelių, be tam tikrų suknelių modelių, tu – ne moteris, arba gali sąmoningai pasirinkti tiek batelių ir suknelių, kiek tau komfortabilu turėti. XXI amžiuje labiau už daiktų išaukštinimą, turėtumėm vertinti gudrius ir stilingus sprendimus. Nes nuo šių sprendimų priklausys, kiek laiko dovanosi savo drabužinei. Laikas – individo resursas, kuris, deja,  neatsinaujina.
  • • •
 2. Požiūris į vyrą ir jo statusą visuomenėje.  Regis, jau praėjo laikai, kai vyro statusą vertindavom namų skaičiumi ar valdomais arais ir hektarais. Regis, šiandien turėtumėm vertinti žmogų ne tik dėl sportinių automobilių garaže, ne tik dėl miegamųjų kambarių skaičiaus name. Ką pasakai apie save ir ką pasako visuomenė, kuri vyrą vertina pagal jo materialųjį turtą? Ar vyrui būtina turėti didelį ir galingą automobilį garaže, keturių miegamųjų butą miesto centre, nors jam to nereikia?  XXI amžiuje vis dar vyriškumą įrodinėjam arais ir hektarais ar arklių galia? Minimalistai ne apie tai. Ir minimalistai ne apie garsių prekinių ženklų kostiumus. Minimalistai už stilingus ir protingus pasirinkimus. Mes apie individo vertę, ne jo automobilio kainą.
  • • •
 3. Požiūris į daiktus ir jų sukuriamą vertę. Dažnai girdime apie mažus atlyginimus ir materialius trūkumus, bet per retai apie dalykus, kuriuos turime. Minimalistai žino, jog laimės nusipirkti neįmanoma. Jei taip būtų, kiekviena nauja suknelė, kiekvienas naujas liukso klasės automobilis padarytų tave laimingą. Ir ne vienai dienai. Pasitenkinimas daiktais per trumpas, o jo kaina per didelė. Daiktai vertingi tiek, kiek žmonės mano esant juos vertingais.
  • • •
 4. Požiūris į save. Gali sau kelti tobulumo reikalavimus visose srityse, ištaškyti energiją dalykams, kurie tau nėra svarbūs, bet rūpi aplinkiniams. Vartoti madą nuo plaukų galiukų iki kojų pirštukų. Gali mėginti atitikti šiandienos standartus (straipsnis apie grožio žaidimus). Arba savo dėmesį ir energiją gali koncentruoti ten, kur rūpi TAU. Daugiau kurti, o ne vartoti. Ir ne tik apie daiktus.
  • • •
 5. Požiūris į darbo rinką. Tu – žmogus vertinantis savo laiką ir darbo kokybę, dėmesį skiriantis sritims, kurios tau atrodo svarbios ir prasmingos, suvokiantis, jog vienas iš brangiausių individo turtų yra laikas. Tu neleidi jo beprasmiškai mėgindamas sutvarkyti namo vamzdynus, nors pats esi teisininkas, ar bandydamas pasiūti dukrai išleistuvių suknelę, nors esi buhalteris (nesiskaito, jei tai teikia laimę ir pasitenkinimą). Tu žinai, jog pasaulis sukasi tuomet, kai  gauni padorų atlyginimą už tai, ką darai geriausiai, ir kad su kitais taip pat turi atsiskaityti už kokybiškai atliktą darbą. Mes neesame vieniši, žmonių pasaulis – apie bendradarbiavimą. Mes negaištame laiko darbams, kurių neišmanome ir nenorime išmanyti. Aš samdau tave, tu samdai mane. Ir mes visi suprantame atlikto darbo vertę. Minimalistai labai apie laiką.
  • • •
 6. Požiūris į pavyzdį, kurį rodai savo vaikams. Kokį požiūrį į materialumą skiepiji savo vaikams? Ar jie mato tėvus, vertinančius save ir aplinkinius per materialumo prizmę? Ar gyvenimo gale iš tiesų svarbu tu guli raudonmedžio, ar pigiausios medienos karste? Ar senatvėje labiausiai didžiuojasi reta ir brangia mašina ar nuveiktais darbais? O gal truputį geresniu pasauliu, kurį kūrei aplink save? Ar norėtum jog pasaulis tave žinotų kaip “turtingiausią planetos žmogų” ar kaip “žmogų įgyvendinusį savo svajonę ir padėjusį kitiems įgyvendinti savąją”? Koks norėtum būti žmogus ir kokį žmogų namuose mato tavo vaikai? Kokius užaugusius juos norėtum matyti pats?
  • • •
 7. Požiūris į gyvūnų teises ir gamtos išsaugojimą. Manote atsisakę kailių ir odos, valgydami vegetarišką maistą nepaliečiate gyvūnų? Ar visi minimalistai tai daro? Tikrai ne. Bet minimalistai žino, jog perteklinis žaliavų vartojimas, nuolatinis rūbų poreikis, jų pirkimas, o vėliau išmetimas, gamtai, o kartu ir visam gyvūnų pasauliui daro didelę žalą. Minimalistai už protingus pasirinkimus. Nebūtinai už tiesmukus. Už pasirinkimus, kurie tinka tau. Už žmones, kuriems iš tiesų rūpi.
  • • •
  Foto: nuo savęs nepabėgsi. 2011.