GYVENIMAS KAIP FILMAS

Frazė “gyvenimas, kaip filmas” taip dažnai girdima, jog tapo nuvalkiota gyvenimo apibūdinimo etikete. Dažnai tokią frazę gali aptikti prastoje reklamoje. Apie bet ką. Nuo niekieno nežiūrimų tv laidų anonsų iki niekieno neskaitomų blogo įrašų.

Ir tose reklamose mums rodo, kad gyvenimas kaip filme susideda iš: brangių kailinių, auksinių laikrodžių, didelių namų, aistringų bučinių, valandas besitęsiančių dirbtinių baltų šypsenų…

Bet ar filmo kamera sukasi tik apie nudailintus žmones ir blizgančias jų akimirkas? Ar slapta kamera gali stebėti mus kasdienybėje?

Nuo mūsų pačių priklauso ar įjungiam mygtuką on. Ar gyvenimas bus kaip filme.

Kuo susijęs gyvenimas kaip filmas ir minimalizmas?

Akimirka. Vienu kadru.

Kad ir geriant sultis, tau kaip ir video kamerai galėtų rūpėti tik geltonas skystimas, gautas iš prinokusių ir nutukusių apelsinų. Begalo skanių, kažkur pietuose užaugusių. Kad ir namuose bebūnant. Kai gyveni, tai potyrius jauti viename iš namo kambarių, ne visuose dvidešimt keturiuose esančiuose. Gali potyrius puikius pajusti ir 5 kv. m. sandėliuke. Ir vienas išgyventi dramą, ir dviese. Čia tokia stop kadro galimybė, kurią gali pastebėt. Pajusti iki galo.

Filme prabangą, žinoma, didžia dalimi atspindi vaizdai, bet auksinis laikrodis ir prabangūs kailiniai gali virsti skarmalais, jei sužinome, jog personažas – neturtingas, bandantis imituoti prabangą (galim nujausti, jog jo turtai – tai padirbiniai), lygiai dirbtinius kailinius ir netikrus deimantus palaikysime originaliais, jei tik personažas įtikės esąs karalius. Sakome išneša drabužį. Tad ir su akimirka taip, išgyveni prabangiai arba ne. Dramatiškai arba belenkaip, kad tik niekam neužkliūtum. Su tikrais jausmais arba dirbtiniais, kaip iš pigios muilo operos.

Minimalizmas labai apie tikras akimirkas. Apie laiką, kurį skiri savo kadrui. O pačiame geriausiame kadre, kaip tyčia, nebūna video kameros ir operatoriaus. Nebūna selfio. Bet būna puikiai pritaikytas apšvietimas, tinkami aktoriai ir geriausia filmo scena, kurios atkartoti neįmanoma. Nebent, slapta įjungsime mygtuką on.

Mes labai apie laiką. Tavo filmas susideda iš atskirų kadrų. Ar išgyveni sceną kaip pridera?

Pagaliau įsijausk į savo filmą. Vilkėk drabužius kaip žvaigždė, ir ne ta, kuriai atvežamas skudurų rinkinys, o būk ta, kuri žino ko nori iš gyvenimo, kurios spintoje tik tai, su kuo dievina vaidinti. Išjausk akimirką, tarsi tai būtų svarbiausias treilerio kadras, nes minimalistai apie tikrumą, apie išlaisvintą žmogiškumą. Daiktai nėra gyvi, gyvas esi tu.
• • •

Be reikalo posakis “gyvenimas kaip filme” taip nuvalkiotas.

Gero filmo linki minimalistai.lt

 

Foto: “Aukščiau viršūnės”, Kroatija, 2016.