METAS SPINTOS PERTVARKAI

Pagaliau įšąlusioj žemėj pasirodė ilgai lauktas ponaitis Pavasaris. O šis po vieną nevaikšto, dažnai pasirodo į parankę įsikibęs panelei Tvarkai. Tai žino ir maži, ir dideli. Apie tai yra girdėję ir vietiniai žurnalai, kasmet vis siūlantys nepamiršti pavasarinio tvarkymosi. Primena mums ne tik apie namų išsikuopimą, bet ir apie pavasarine epidemija virtusią spintos reviziją. Siūlo įvairiausius drabužinių tvarkymosi būdus, pasakoja kaip pasiruošti šiltąjam sezonui ir pamiršti vilnas, kailius bei šiltus golfus.

Jei esi minimalistas su tokiais darbais pavasarį, matyt, nesusiduri, išsitrauki savo bazinį drabužių rinkinį, skirtą trumpam saulėtam sezonui Lietuvoje, išpurtai užsilikusius žiemos atsiminimų trupinius ir nesuki galvos dėl spintos pertvarkų. O ką čia tvarkyt? Juk tu žinai, kas tavo spintoje gyvena, kiek drabužių turi, nes juos kruopščiai atsirinkai ir prižiūri. Ir ne tik dėl to, jog nori, kad jie kuo ilgiau tarnautų, bet ir dėl to, kad tausodamas drabužį, tausoji ir aplinką. Tau užtenka atlikti trumpą savo garderobo peržiūrą sezonui baigiantis ir nuspręsti: ką nunešti siuvėjui pataisyti, ką duoti valyklai išvalyti, o kas keliauja užtarnauto poilsio į antresolę, laukti kito sušąlusio sezono. Sugaišti iki 30 minučių šiai spintos peržiūrai.

Na gerai, čia buvo pareigingo minimalisto reikalai. Gal ir mes kada nors tokie būsim. Tačiau kol kas…

reikia padirbėti iki mėgaujantis minimalistinės drabužinės privalumais. Tikrovėje aprėdų mūsų spintose yra daugiau nei mes galime ir norime dėvėti, pripažinkim, dalis jų niekuomet mums netiko ir niekuomet mūsų nedžiugino. Arba džiugino prieš gerą dešimtmetį per dėdės jubiliejų. Dabar labiau liūdina ir užima vietą ne tik spintoje, bet ir galvoje, kaskart pamačius kabančią išleistuvių suknelę, kuri tau nebetinka nei dėl kūno pokyčių, nei dėl pasikeitusių tendencijų, nei šiandieniniam tavo gyvenimo būdui. Neesam pavyzdingi minimalistai, bet patogumas ir aiškumas drabužinėje vilioja, tad kodėl nepergalvoti kiek ir ko turim? Arba nors kartą padaryti pertvarką, kuria džiaugsies tikrai ilgiau nei metus.

Tarkim, tai dėl pavasarinės švaros epidemijos. Dėl panelės Tvarkos, kuri kaskart mus sugėdina, kai tik atidarome spintą.

Nuo ko pradeda minimalistas? Nuo meditacijos? Greičiau nuo puikaus sąrašo ir plano. O planą susidaryti lengviau atsakius į svarbius klausimus apie tai, ką aš noriu pasakyti per drabužį (klausimai).

Patariu negailėti laiko atsakinėjant, juk nuo to priklausys, kuria linkme kursi savo įvaizdį. Nėra prasmės verstis per galvą, skubėti per dieną sutvarkyti tai, ką kūrei ilgus metus. Čia apie betvarkę, žinoma. Mes už apgalvotus sprendimus.

Kas toliau?

 • pamiršk dalimis tvarkomą garderobinę. Per dažnai tokio pat modelio ir net tokios pat spalvos drabužiai ilsisi ir žiemos, ir vasaros sezonų lentynose. Tad nusiteik peržiūrėti visus turimus garderobinės elementus;
 • atlaisvink erdvę (puikiai tinka švarios grindys), kur sudėsi visus (kai rašau visus, turiu omeny VISUS: iš visų spintų, palėpių, rūsių, skalbinių dėžių, prieškambario lentynų ir t.t.) drabužius ir galėsi juos peržiūrėti vienoje vietoje;
 • surask didžiausią veidrodį namuose, kuriame savo atvaizdą matai visu ūgiu;
 • pasiruošk maišus/dėžės į kuriuos dėsi nereikalingus drabužius, kurie iškeliaus iš tavo spintos;

Mininimalistai nepasakos apie kavytes, arbatytes, sriubytes, šampaniukus ir muzikytes – praskaidrinančias nuotaiką smulkmenas, tvarkant drabužinę, jeigu norisi – prašom, gerkit kavą užsikąsdami braške, skambant tantrinei muzikai. Kai kam tai reikalinga imantis pertvarkų. Svarbu atlikti tai, ką suplanavai. Kad rytojus būtų patogesnis ir stilingesnis.

Kas toliau?

Laba diena, mano drabužiai! Išdėliok drabužius pagal kategorijas. Pastarosios reikalingos, jei aprėdų iš tiesų labai daug. Jos nėra būtinos, jei akimis gali aprėpti viską ką turi. Apačioje išvardinu kategorijų pavyzdžius, gaires, kuriomis gali vadovautis.

 • pvz 1 (viršutiniai lauko drabužiai; avalynė; aksesuarai; švarkai; kelnės ir sijonai; suknelės; džemperiai ir kardiganai; marškiniai ir palaidinės);
 • pvz 2 (darbo drabužiai/uniformos; laisvalaikio drabužiai; lounge drabužiai namams; sporto apranga; proginiai drabužiai; specializuoti drabužiai);
 • pvz 3 (tikrai dėvimi ir mėgstami drabužiai; retai dėvimi drabužiai; paskutinį syk prieš metus ar daugiau dėvėti drabužiai; nauji, niekuomet taip ir nevilkėti drabužiai; drabužiai, kurių nemėgsti, jie seni ir neatitinka tavo figūros ar asmenybės kriterijų);

Iš tiesų visi kategorijų pavyzdžiai yra naudingi. Mėgstantiems tikslumą ir tvarką, taip pat turintiems didelį kiekį drabužių, siūlau miksuoti dvi kategorijas pvz. 1 ir 3 arba 1 ir 2. Taip matysi visą savo garderobinę ne vienoje didelėje krūvoje, bet aiškiose klasifikacijose ir palengvinsi darbą akims.

Kas toliau?

Žiūrėti į planą, kurį krupščiai pasiruošei, ar ne? Drabužiui verdiktą paskelbk tuomet, kai jį: pasimatavai, paieškojai derinių su kitais garderobo elementais, kritiškai įvertinai vaizdą veidrodyje. Tuomet išrūšiuok, nuspręsk ar drabužį pasiliksi ar su juo atsisveikinsi. Nepamiršk, jog tai ką mes dėvime daro įtaką mūsų gyvenimui. Ir žinoma, kad labai dažnai mažiau yra daugiau.

Kiek man drabužių vienetų pasilikti savo spintoje?

Labai individualu. Pažįstu žmonių, kurie kasdien vaikšto su džinsais ir jų turi tik vieną porą, ir esu girdėjusi tokių pasakymų, kaip “turiu nedaug džinsų spintoje, penkių porų mano poreikiams pakanka, retai juos dėviu”. Skamba neminimalistiškai? O aš manau skamba individualiai. Kiekvienas turim skirtingus įpročius dėvint drabužius, svarbiausia nepamiršti žodžio DĖVINT. Kam saugoti tai, kuo niekuomet nesinaudoji? Arba dar blogiau, kam saugoti tai, ką vilkėdamas jautiesi prastai, mažiau savimi pasitiki, esi sau negražus? Mano gyvenime buvo periodas, kuomet devynis mėnesius nešiojau vieną drabužių koplektą. Man tai buvo priimtina, sprendimą padariau sąmoningai ir jis mane tenkino. Šiandien, turbūt, tai būtų neįmanoma. Tad kokią spintą nori susikurti SAVO ŠIANDIENAI? Koks nori būti RYTOJ?

Kas stabdo?

Bijai kad darbas bus ilgas ir varginantis, skubi atidėlioti, prisidengdamas kitais namų ruošos darbais? Nusistatyk laiko ribas, per kiek planuoji atlikti spintos pertvarką. Realias, įveikiamas. Taip suplanavus bus aiškiau dirbti, žinant laiko ribas, neliks noro švaistyti minučių nereikalingiems pašaliniams veiksmams.

Sėkmingo ir produktyvaus savo garderobinės kūrimo linki minimalistai.lt

p.s. trumpas paruoštukas tiems, kurie dvejoja ar drabužį pasilikti spintoje. Kriterijai, kuriais remiasi minimalistas:

 1. Gali dėvėti šį drabužį kasdien, jis visuomet tau mielas. Tau nereikia ieškoti progos jį apsirengti, žinai, kad jis niekuomet nenuvilia.
 2. Šis drabužis dera prie kitų tavo garderobo elementų.
 3. Šį drabužį dėvi ir neįsivaizduoji savo spintos be jo.
 4. Šis drabužis labai geros/patenkinamos kokybės.
 5. Su šiuo drabužiu jautiesi graži/us.

 

FOTO: 2013, mano spinta. Anuomet dar ne minimalistinė. Galbūt, ji niekuomet ir nebūtų buvus užfiksuota, jei ne draugės fotografijos projektas apie įvairių žmonių drabužines. Ar tada suvokiau, jog drabužių, švelniai tariant, turiu per daug? Beabejo. Bet tikrai neįsivaizdavau, jog pasirinkus minimalistinės spintos idėją, galiu turėti žymiai kūrybiškesnių aprangos pasirinkimų. Laimei, turiu šią fotografiją, kuri kaip koks liudininkas stovintis už nugaros, neleis pameluoti ir užmiršti, iš kokios peklos gimė minimalistai. 🙂 Iš tos drabužių peklos kapanojaus penkerius metus, ar nori sutrumpintį šį laiką? Žinoma, gali būti, kad skaudės labiau, nes veiksi greitai, bet tikslingai. Aš iš bailumo rinkausi ilgesnį kelią. Dabar, pažvelgus atgal, suvokiu, jog sugaišau pernelyg daug laiko tam, kas galėjo būti nuveikta žymiai greičiau. Kurį kelią renkiesi tu?